Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach

Prelekcja z dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Niemcach.

Utworzono dnia 16.11.2023

W dniu 16 listopada uczniowie klas I,II i III naszej szkoły spotkali się z dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Niemcach:  asp. sztab. Łukaszem Winiarczykiem, asp. Markiem Bokła oraz st. asp. Anetą Malesą. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku nastolatków i jej konsekwencji prawnych oraz skutków zażywaniem środków odurzających i substancji psychoaktywnych.
Uczniowie dowiedzieli się, czym jest przemoc i agresja oraz w jaki sposób mają postępować gdy jest się świadkiem zdarzenia. Policjanci ostrzegali także, że nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniom zwrócono uwagę także na to, jakie konsekwencje może ponieść osoba, która popełnia przestępstwa również za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy SMS-ów. Dodatkowo policjanci mówili jak bronić się przed hejtem, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie i przypomnieli kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Omówili też skutki, jakie może przynieść zamieszczanie zdjęć czy filmów w Internecie oraz przypomnieli, że nikt nie jest w sieci anonimowy. 
Warto pamiętać, że nie można:
- stosować przemocy werbalnej ( poniżać, ośmiesza, straszyć, wyzywać wulgarnie, szantażować);
- rejestrować i wysyłać filmików bez zgody drugiej osoby;
- publikować w sieci ośmieszających filmików, zdjęć informacji;
- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

Omawiając konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań w wieku młodzieńczym policjanci wskazali m.in. na mogące pojawić się w związku z tym trudności
w przyszłości w obszarze poszukiwania pracy, w tym np. dla osób marzących o służbie w Policji czy innych służbach mundurowych. Uczulili młodzież na zachowanie szczególnej ostrożności podczas pogłębiania nowych znajomości i nie sięganie po środki i substancje niewiadomego pochodzenia apelując i nie sięganie po środki i substancje niewiadomego pochodzenia, apelując o rozsądek tym zakresie.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali niniejszych prelekcji. ZSP w Niemcach serdecznie dziękuje policjantom z KP w Niemcach za bardzo profesjonalne przekazane treści, cechujące się dużą wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Jest to kolejne spotkanie w naszej szkole dotyczące bezpieczeństwa.
Spotkanie zorganizowały pedagog Lilla Karwowska oraz Sylwia Zygrent.

Prelekcja dzielnicowych w naszej szkole

Utworzono dnia 16.11.2023, 12:03

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

 

 

 

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 2161

W poprzednim tygodniu: 2491

W tym miesiącu: 5348

W poprzednim miesiącu: 10660

Wszystkich: 417635

Zegar