Podróż śladami Wielkich Rocznic
Rocznica Odzyskania Niepodległości była okazją do wyruszenia w podróż śladami Wielkich Rocznic, jakie obchodzimy w 2014 roku. 7 listopada 2014 r. młodzież naszej szkoły pod kierunkiem p. M. Węgrzynowskiej, E. Bęczkowskiej i A. Roczniak zaprezentowała interesujący spektakl multimedialny, wzbogacony piosenkami i poezją patriotyczną, które podkreślały wagę historycznych wydarzeń.
I tak, począwszy od rocznicy wybuch I Wojny Światowej, która dała Polakom nadzieję na wolność, wkroczyliśmy do wolnej Polski. Niestety wkrótce nadszedł dla kraju czas Apokalipsy spełnionej i wybuchła II Wojna Światowa. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i śmierci K.K. Baczyńskiego zapowiedziały strofy wizyjnej poezji poety. Nie można było pominąć tak ważnej dla Lubelszczyzny rocznicy wyzwolenia obozu na Majdanku. Poruszający obraz dokumentalnego filmu uzupełniała ballada Broniewskiego, recytowana przez Jagodę Filipiuk. Bitwę pod Monte Cassino – symbolizowały biało-czerwone maki ułożone w polską flagę i piosenka „Po ten kwiat czerwony” - podkreślały one bohaterstwo Polaków i przelaną krew. List księdza Jerzego Popiełuszki do matki – niezwykle przejmujący obraz tragedii kapłana zakatowanego przez SB wczasach komunizmu zaprezentowała Ola Budzyńska. Naszą wędrówkę zakończyła rocznica upadku komunizmu 4.06.1989 r. i narodziny demokracji, dzięki której możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju, o czym śpiewała Martyna Massalska w utworze „ Pytasz mi, mówisz mi".
Atmosfera zbudowana przez scenografię i poruszający spektakl na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej i przybyłych gości: wójta gminy Niemce – K. Urbasia, wiecdyrektor ZS w Niemcach B. Józefackiej, dyrektora Gminnej Biblioteki p. G. Niećko, p. R. Gajo – przedstawiciela Zarządu Starostwa Powiatowego w Lublinie i p. E. Kozik – naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Lublinie. Zapraszamy do galerii zdjęć i fragmentów spektaklu na facebooku szkoły.
Organizatorzy: Ewa Bęczkowska; M. Węgrzynowska; A. Roczniak